Comunicat de presă: Rezultate obtinute prin implementarea proiectului ”Dotarea unităților de învățământ preuniversitar din orașul Comănești, județul Bacău, cu echipamente TIC necesare pentru derularea activităților didactice în mediul on-line”

Uniunea Europeană - Fondul European De Dezvoltare Regională                Guvernul României                     Programul Operaţional Regional

“Competitivi împreună”

”Rezultate obtinute prin implementarea proiectului ”Dotarea unităților de învățământ preuniversitar din orașul Comănești, județul Bacău, cu echipamente TIC necesare pentru derularea activităților didactice în mediul on-line”

UAT – Orașul Comănești, județul Bacău, a implementat proiectul ”Dotarea unităților de învățământ preuniversitar din orașul Comănești, județul Bacău, cu echipamente TIC necesare pentru derularea activităților didactice în mediul on-line” , Cod SIMIS 2014 +144044, cu Autoritatea pentru Digitalizarea României, în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operațional Competitivitate.

Valoarea totală a proiectului este de 6.622.316,04 lei, din care asistență financiară nerambursabilă este de 5.471.007,69 lei

Obiectivul general a proiectului: Îmbunătățirea infrastructurii TIC în domeniul e-educației pentru asigurarea accesului elevilor la procesul de învățare în mediul on-line în contextul pandemiei cu virusul SARS-CoV-2, la nivelul orașului Comănești din județul Bacău.

Rezultatul obținut al proiectului de investiții: asigurarea capacității logistice necesare derulării procesului de învățare în mediul on-line în cadrul Școlii Gimnaziale „Liviu Rebreanu” Comănești, Școlii Gimnaziale „Ciprian Porumbescu” Comănești, Școlii Gimnaziale „Costachi S. Ciocan” Comănești, Colegiului tehnic „Dimitrie Ghika Comănești și școlilor arondate acestora, în vederea achiziționării următoarelor echipamente: 2.698 tablete școlare, 174 laptop-uri, 69 sisteme All-in-One, 41 camere web, 87 camere web pentru conferință, 99 de proiectoare, 15 ecrane de proiecție cu trepied, 88 ecrane de proiecție pentru perete, 110 table interactive, 28 routere wireless, 4 switch-uri (2 cu 24 de porturi si 2 cu 16 porturi). Echipamentele și dispozitivelor electronice sunt necesare desfășurării activităților didactice on-line pentru un număr de 2.698 elevi și 174 cadre didactice.

”Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional de Competitivitate 2014-2020”