Comunicat de presă: Demarare proiect "Dezvoltare medicală ambulatorie la Comăneşti"

Uniunea Europeană - Fondul European De Dezvoltare Regională                Guvernul României                     Programul Operaţional Regional

”PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

”Apel de proiecte gestionat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației finanțat din fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României”

Orașul Comănești - U.A.T. din Județul Bacău a demarat proiectul "Dezvoltare medicală ambulatorie la Comăneşti" finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNNR), Componenta C12 – Sănătate, Investiția I.1 – Dezvoltarea infrastructurii medicale prespitalicesti, Investiția specifică : I1.3. Unități de asistență medicală ambulatorie.

Obiectivul proiectului constă în dezvoltarea infrastructurii medicale prespitalicesti în unități de asistență medicală prin modernizarea specialităților clinice existente, extinderea de specialități clinice și dotarea acestora în cadrul Ambulatoriului Integrat al Spitalului Orășenesc „IOAN LASCĂR” Comănești cu aparatura medicală necesară continuării investigațiilor medicale ale pacientului, fără trimiterea pacientului la clinici sau spitale județene.

Valoarea totală a  proiectului este de 15.300.918,85  inclusiv TVA, din care valoarea eligibilă din PNRR (fără TVA) este de 12.857.915,00 lei, iar valoarea TVA aferentă cheltuielilor eligibile din PNRR este de 2.443.003,85.

Dată începere proiect: martie 2023

Dată finalizare proiect: septembrie 2024

Cod proiect: PNRR/2022/C12/MS/I1.3/68

Date de contact: tel. 0234374272, fax: 0234374278, mail: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României

”PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE”

https://mfe.gov.ro/pnrr/                                  https://www.facebook.com/PNRROficial/